OOK 2023 logo

 

Z okazji okrągłych rocznic ważnych dla krystalografii wydarzeń (rok 1912 - pierwszy eksperyment z dyfrakcją promieni rentgenowskich na kryształach, 1913 wykorzystanie promieni rentgenowskich przez W. H. i W. L. Braggów do określenia struktury kryształu, 1914 Nagroda Nobla z Fizyki dla Maxa von Laue) i ustanowienia przez ONZ roku 2014 Międzynarodowym Rokiem Krystalografii, Komitet Krystalografii PAN na posiedzeniu plenarnym w dniu 7 lipca 2012 r. postanowił organizować, począwszy od 2014 roku, cykliczną „Ogólnopolską Olimpiadę Krystalograficzną”. Organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej Komitet Krystalografii PAN powierzył wybranej w tym celu Komisji ds. Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej. W latach 2014, 2016,  2018 i 2021 odbyły się cztery pierwsze edycje Olimpiady.

W V Olimpiadzie Krystalograficznej 2023 mogą brać udział studenci studiów I i II stopnia uczelni znajdujących się na terenie Polski oraz uczniowie szkół średnich.

Olimpiada składa się z dwu etapów: etapu uczelnianego/szkolnego oraz ogólnopolskiego etapu finałowego.

Sposób wyłaniania reprezentacji przez szkoły średnie oraz wydziały lub instytuty wyższych uczelni na etapie uczelnianym jest sprawą wewnętrzną odpowiednich jednostek. Termin przesyłania zgłoszeń uczestników etapu finałowego na adres Komisji ds. Olimpiady: 15 maja 2023 r. Zgłoszenia mogą być przesyłane na adres Przewodniczącego Komisji prof. Jarosława Chojnackiego konwencjonalną pocztą lub po przeskanowaniu kwestionariusza -  pocztą elektroniczną  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Piąta edycja Olimpiady odbywa się w roku akademickim 2022/23, a finał zostanie rozegrany w 5 lipca 2023 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 6 lipca 2023 r. o godz. 9:00 w ramach 64 Konwersatorium Krystalograficznego we Wrocławiu.

Wyniki V Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej

Do finału krajowego zgłoszono 28 osób w tym: 26 studentów (z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Miickiewicza w Poznaniu), i dwóch uczniów liceów ogólnokształcących (z Warszawy i Bydgoszczy).

Lista laureatów V Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej

1. Adam Zuba, Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
2. Michał Fabiański, Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
3. Róża Jastrzębska, Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski 
4. Aleksandra Zwolenik, Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski 
5. Kacper Paszczyk, Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski 
6. Marta Urbańska, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński.
 
IMG 9236


Uroczystość wręczenia głównej nagrody Olimpiady laureatowi 1. miejsca Adamowi Zubie z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Na zdjęciu od lewej: dr Vasyl Kinzhybalo i prof. Jarosław Chojnacki z Komisji ds. Olimpiady Krystalograficznej Komitetu Krystalografii PAN, Adam Zuba, Paweł Ołówek (Rigaku Europe) i Sebastian Machowski (Testchem) z firm sponsorujących Olimpiadę oraz prof. Marek Wołcyrz, przewodniczący Komitetu Krystalografii PAN. Wrocław, 6 lipca 2023 r.

   OOK2023 plakat2

 
   Plakat w wysokiej rozdzielczości w formacie .tif 

 

Dokumenty dotyczące przebiegu Olimpiady:


Kontakt:

Komisja ds. Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej

prof. dr hab. inż. Jarosław Chojnacki - przewodniczący
Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej
ul. Gabriela Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk
tel. 583472776, 583472088, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr hab. inż. Edward Michalski, prof. WAT - wiceprzewodniczący
Instytut Optoelektroniki, Wojskowa Akademia Techniczna
ul. Urbanowicza 2, 00-908 Warszawa
tel. 261837113, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaktualizowano: 14 VIII 2023 r.